automobile 1845650 1280
Category

СВОБОДНИ ПРОФЕСИИ

Лица, упражняващи свободна професия са: експерт-счетоводителите; консултантите; одиторите; адвокатите; нотариусите; частните съдебни изпълнители; съдебните заседатели; експертите към съда и прокуратурата; лицензираните оценители; представителите по индустриална собственост; медицинските специалисти; преводачите; архитектите; инженерите; техническите ръководители; дейците на културата, образованието, изкуството и науката; застрахователните агенти; и други физически лица, за които са налице едновременно следните условия:

1. осъществяват за своя сметка професионална дейност;

2. не са регистрирани като еднолични търговци;

3. се самоосигуряват.

 (виж още статията  КОИ ЛИЦА СА И КОИ НЕ ТЪРГОВЦИ?)

За да извършвате свободна дейност, е нужна регистриралия като специалист, упражняващ свободна професия в Агенция по вписванията, в НАП и ако дейността е патентна, в Общината.

Регистрация в Агенцията по вписванията се прави в регистър БУЛСТАТ към Агенцията (на място или онлайн с електронен подпис), в 7-дневен срок от старта на дейност, като се подаде заявление лично или чрез пълномощник.

След регистрацията, се получава единен идентификационен код (ЕИК).

Необходими документи за регистър БУЛСТАТ са:

1. Лична карта.

2. Заявление за подаване на документи за регистрация, промяна на обстоятелствата и заличаване на физическите лица, упражняващи свободна професия или занаятчийска дейност.

3. Декларация за истинността на посочените от вас обстоятелства в заявлението.

4. Бележка за платена такса 10 лв.

5. Документ, доказващ правото ви да упражнявате избраната професия – диплома за завършено образование, сертификат или други.

Регистрация в НАП се прави след регистрацията в Булстат, в 7-дневен срок от започване на дейността, като се подава декларация в офис на НАП по адреса ви по лична карта. В декларацията се посочва датата на започване на трудова дейност и вид на осигуряване.

Физическото лице регистрирано като самоосигуряващо се:

– ежемесечно се плащат осигуровки и на всеки три месеца авансов данък;

– от 10 януари до 30 април на следващата година се подава годишна данъчна декларация. С нея се прави изравняване на дължимите осигуровки и данъка, съобразно облагаемия доход през годината;

(виж още статията ОБЛАГАЕМ ДОХОД ОТ ДРУГА СТОПАНСКА ДЕЙНОСТ)

– трябва да се регистрира по ДДС ако доход му достигне 100 000 лева или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец;

– има право да наема служители на трудов и на граждански договори;

– не са задължени да регистрират извършваните от тях продажби в търговски обект чрез фискално устройство;

– за придобитите доходи е задължително да се издава документ за отчитане на приходите.

(виж още статията ДОКУМЕНТАЛНА ОБОСНОВАНОСТ)

Необходими документи за регистрация в НАП са:

1. лична карта, ако декларацията се подава лично в офис на НАП.

2. декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице.  

Ако дейността е патентна (козметик, маникюрист и други) трябва да се подаде Декларация за патент в съответната Община – по местонахождение на обекта.

ИЗТОЧНИЦИ:

  1. https://nra.bg/
  2. ЗАКОН ЗА РЕГИСТЪР БУЛСТАТ