ДОГОВОР ЗА НАЕМ С ФИЗИЧЕСКО ЛИЦЕ
Физическо лице може да сключите договор за наем с:
- 1. предприятие или самоосигуряващо се лице;
- 2. друго физическо лице.
Доходите от наем на местно физическо лице могат да са както от източник в страната, така и от източник в чужбина. Получените средства от наем се обявяват в годишна данъчна декларация. Облагаемият доход се намалява с 10 %, които се третират като признати разходи*, след което се облага с данък от 10%.
(виж още статията ДОХОДИ ОТ НАЕМ ИЛИ ОТ ДРУГО ВЪЗМЕЗДНО ПРЕДОСТАВЯНЕ ЗА ПОЛЗВАНЕ НА ПРАВА ИЛИ ИМУЩЕСТВО)
* Нормативно признати разходи не се приспадат, ако наемът е за имущество в режим на етажна собственост с форма на управление общо събрание на собствениците.
Ако получателят на дохода от наем е с намалена работоспособност 50 или над 50 на сто, авансов данък се дължи след като облагаемият му доход от всички източници на доход, придобит от началото на данъчната година и подлежащ на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа, превиши 7 920 лева. Когато наемателят е предприятие или самоосигуряващо се лице, наемодателят трябва да е представил пред наемателя копие на експертно решение от ТЕЛК/НЕЛК. Задължително условие е експертното решение да е валидно към датата на изплащане на дохода от наем.
Данъкът се определя и внася, а доходът се декларира от:
- 1. наемателя, когато наемателят е предприятие или самоосигуряващо се лице;
- 2. наемодателя, когато наемателят не е предприятие или самоосигуряващо се лице.
Когато собственикът на имота e малолетно или непълнолетни лице, то доходът от наем се декларира и данъкът се определя и внася от неговия законен представител /родител, настойник, попечител/.
За деклариране и внасяне на дължимия авансов данък сроковете са еднакви:
- 1. до 30 април, 31 юли, 31 октомври за внасяне на авансов данък съответно за първото, второто и третото тримесечие на годината и подаване на декларация за дължими данъци;
- 2. от 10 януари до 30 април на следващата календарна година за окончателно довнасяне на данъка и подаване на годишна данъчна декларация.
Когато наемателят е предприятие или самоосигуряващо се лице, наемодателят може да заяви писмено пред наемателя, че желае да му бъде удържан данък за четвъртото тримесечие на годината. В този случай срокът за внасяне и деклариране е до 31 януари на следващата година.
ПРИМЕР:
Лице е получило доход от наем в размер на 3000 лв.
Авансовият данък се определя по следния начин:
- 1. изчисляват се 10% разходи: 3000*10% = 300 лв.
- 2. доходът се намалява с 10% разходи: 3000 – 300 = 2700 лв.
- 3. полученият облагаем доход се умножава по данъчна ставка 10 %, за да се определи авансовият данък: 2700*10% = 270 лв.
Данъкът се внася от:
- 1. наемателя, когато той е предприятие или самоосигуряващо се лице – данъкът се удържа при изплащането на наема и се внася в държавния (централния) бюджет по сметка на териториалната дирекция на НАП;
- 2. наемодателя, когато наемателят не е предприятие или самоосигуряващо се лице в държавния (централния) бюджет по сметка на териториалната дирекция на НАП по постоянния адрес на наемодателя. Ако получателите на дохода са повече от едно лице, удържаният данък може да бъде преведен в едно платежно нареждане. Не е необходимо в платежното нареждане да се посочват идентификационни данни за получателя на доходите от наем.
С декларация се декларира дължимия авансов данък.
Декларация не се подава, когато физическо лице имате доходи от наем, но не дължите авансов данък за този доход.
ПРИМЕР:
Физическо лице, пенсионер. Получава месечно наем от друго физическо лице в размер на 500 лв. Няма други доходи освен въпросния наем и пенсията и е с намалена работоспособност 65 на сто.
Не се дължите авансово данък, тъй като облагаемият доход е под 7920 лв.
500 лв. – 500 лв.*10% = 450 лв. * 12 месеца = 5400 лв. < 7920 лв.
Не следва да се подава декларация за дължим авансов данък, тъй като няма такъв.
С годишна данъчна декларация се декларира годишния доход и данък, ако има такъв.
Декларация за дължими данъци се подава:
- 1. когато наемателят е предприятие или самоосигуряващо се лице, само по електронен път в териториалната дирекция на НАП по мястото на регистрация на платеца на дохода – наемателя;
- 2. когато наемателят не е предприятие или самоосигуряващо се лице в териториалната дирекция на НАП по постоянния адрес на наемодателя, местно физическо лице.
Когато наемателят е предприятие или самоосигуряващото се лице:
- 1. задължително издава и предоставя на наемодателя сметка за изплатените доходи и удържания данък;
- 2. не е задължен да издава служебна бележка. Въпреки това, когато физическото лице желае, може да му бъде издадена. В тези случаи служебната бележка се издава в 14-дневен срок от датата на поискването й.
Когато наемателят не е предприятие или самоосигуряващо се лице, а например друго физическо лице, и когато плащането не е по банков път, наемодателят издава документ за придобитите доходи съдържащ най-малко следната информация:
- 1. наименование и номер на документа, съдържащ само арабски цифри;
- 2. дата на издаване;
- 3. наименование на предприятието;
- 4. предмет, натурално и стойностно изражение на стопанската операция;
- 5. име и подпис на съставителя.
Документът се издава в два екземпляра, като единият се предоставя на платеца на доходите, а вторият се съхранява от физическото лице.
В случай, че наемателят не подаде в срок данъчна декларация се наказва с глоба или имуществена санкция в размер:
- 1. до 500 лв. за първо нарушение;
- 2. до 1000 лв. за повторно нарушение.
ИЗТОЧНИЦИ:
- https://nra.bg/
- ЗАКОН ЗА СЧЕТОВОДСТВОТО