СТАТИСТИЧЕСКО ДЕКЛАРИРАНЕ В БНБ
Всяко местно юридическо лице или едноличен търговец подава декларация пред БНБ в срок до 15 работни дни след сключване на сделка за:
1. първоначалното извършване на преки инвестиции в чужбина;
2. предоставяне или получаване на финансови кредити между местни юридически лица или еднолични търговци и чуждестранни лица в размер, равен на или надвишаващ 50 000 лв. или тяхната равностойност в чуждестранна валута;
Не подлежат на деклариране по т. 1 и 2 държавните и държавногарантираните кредити, както и сметките на банките в чужбина.
Декларациите могат да се подават лично или чрез упълномощено лице на хартиен носител или по електронен път. Декларациите на хартиен носител се предоставят в два еднообразни екземпляра.
3. откриване на сметки в чужбина, включително при дружества за електронни пари;
4. емитиране от местни юридически лица на ценни книжа в чужбина;
5. покупка на ценни книжа без посредничество на местно лице – инвестиционен посредник, с изключение на сделки извършени от местни парично-финансови институции, финансови предприятия, застрахователните дружества и пенсионните фондове.
Българската народна банка удостоверява декларирането на сделките с подпис и печат върху декларацията на хартиен носител и/или с електронен подпис при електронно подадена декларация. Удостоверяването се извършва в срок до 5 работни дни след представяне на изчерпателно и коректно попълнена декларация. При констатиране на непълноти или некоректно попълване в представена декларация БНБ дава указания за отстраняването им. Ако декларациите са получени по пощата или по електронен път, БНБ в срок до 5 работни дни дава указания за отстраняване на непълнотите. При получаване на декларацията БНБ извършва проверка дали местното юридическо лице или едноличният търговец е подал в срок отчети пред БНБ за операциите си и вземанията си от и задълженията си към чуждестранни лица, както и преките си инвестиции в чужбина. При неподадени отчети БНБ дава писмени указания за представянето им. За нарушение на юридическите лица и едноличните търговци се налага имуществена санкция в размер от 2000 до 10 000 лв.
Местните физически лица отчитат ежегодно до 31 март пред БНБ чрез статистически форми вземанията си от и задълженията си към чуждестранни лица, ако сборът от тези вземания или задължения надхвърля 25 000 евро към 31 декември на предходната календарна година. Който извърши или допусне извършване на нарушение се наказва с глоба в размер от 200 до 1000 лв., ако деянието не съставлява престъпление.
При настъпване на промяна на данните по декларирана сделка, при прекратяване на сделка по предоставяне или получаване на финансов кредит, при закриване на декларираните сметки в чужбина, при прекратяване на декларирана пряка инвестиция в чужбина или при продажба на декларирания недвижим имот в чужбина местните юридически лица и еднолични търговци уведомяват писмено БНБ, на хартиен носител или по електронен път, за промените в срок до 15 работни дни след тяхното настъпване.
В случай на преобразуване местните юридически лица и еднолични търговци уведомяват писмено БНБ в срок до 5 дни след вземане на решението за преобразуване.
ИЗТОЧНИЦИ:
1. Наредба № 27 на БНБ от 13 март 2014 г. за статистиката на платежния баланс, международната инвестиционна позиция и статистиката на ценните книжа
2. ВАЛУТЕН ЗАКОН
3. Класификация на институционалните сектори в България в съответствие с ЕСС 2010