person 1281634 1280

АВАНСОВИ ВНОСКИ

Данъчно задължените лица правят месечни или тримесечни авансови вноски за корпоративния данък печалба, на базата на прогнозна данъчна печалба за текущата година.

Авансови вноски не правят:

1. данъчно задължените лица, чиито нетни приходи от продажби за годината преди предходната година не превишават 300 000 лв. (до 300 000 лв. включително);

2. новоучредените данъчно задължени лица за годината на учредяването им и за следващата година, с изключение на новоучредените в резултат на преобразуване.

Пример: Декларация за текущата 2024 година не подават лицата, чиито нетни приходи от продажби за годината преди предходната година (2022 година) не превишават 300 000 лв., както и новоучредените през 2023 г. и през 2024 г. данъчно задължени лица, с изключение на новоучредените в резултат на преобразуване. 

Декларация се подава и ако прогнозният данъчен финансов резултат е отрицателна или нулева величина, но лицето е задължено да извършва авансови вноски. 

Определените авансови вноски за текущата календарна година се декларират с декларация по образец в срок от 1 март до 15 април на същата година.

Новоучредените в резултат на преобразуване дружества правят тримесечни авансови вноски в годината на преобразуването и в следващата година, като декларират това с декларация по образец в срока за извършване на първата авансова вноска след преобразуването.

Лицата, които не са задължени да правят авансови вноски могат да правят тримесечни такива, като в този случай не се начислява лихви при превишение на годишния корпоративен данък над определените авансови вноски и вноските се декларират с декларация по образец в срока за извършване на първата избрана тримесечна авансова вноска.

Месечните авансови вноски се правят от данъчно задължени лица, чиито нетни приходи от продажби за годината преди предходната година превишават 3 000 000 лв. (от 3 000 000,01 лв.  включително)

Месечните авансови вноски се определят по следната формула:

Месечната авансова вноска = прогнозната данъчна печалба за текущата година * 10 % / 12.

Месечните авансови вноски се внасят, както следва:

1. за месеците януари, февруари и март – в срок до 15 април на текущата календарна година;

2. за месеците от април до ноември – в срок до 15-о число на месеца, за който се отнасят;

3. за месец декември – в срок до 1 декември на текущата календарна година.

Тримесечните авансови вноски се правят от данъчно задължени лица, които нямат задължение да правят месечни авансови вноски (от 300 000,01 лв. до 3 000 000 лв. включително).

Тримесечните авансови вноски се определят по следната формула:

Тримесечната авансова вноска = прогнозната данъчна печалба за текущата година * 10 % / 4.

Тримесечните авансови вноски се правят, както следва:

1. за първото и второто тримесечие се внасят до 15-о число на месеца, следващ тримесечието, за което се отнасят;

2.за третото тримесечие – в срок до 1 декември;

3.за четвъртото тримесечие не се прави тримесечна авансова вноска.

Данъчно задължените лица могат да подават в срок до 15 ноември на съответната година декларация по образец за намаляване или увеличаване на авансовите вноски, когато смятат, че те ще се отличават от дължимия годишен корпоративен данък. Намалението, съответно увеличението на авансовите вноски се ползва след подаването на декларацията.

Декларацията се подава и в случаите на преобразуване на дружества и кооперации и прехвърляне на предприятие, когато е налице промяна в размера на определените от приемащото дружество след преобразуването авансови вноски. Декларацията се подава в срока за извършване на първата авансова вноска след преобразуването.

Когато дължимият годишен корпоративен данък надвиши с над 25 на сто сумата от определените месечни авансови вноски за съответната година или когато 75 на сто от дължимия годишен корпоративен данък надвиши с над 25 на сто сумата от определените тримесечни авансови вноски за съответната година, върху превишението над 25 на сто се дължи лихва.

При определяне на прогнозната данъчна печалба и на дължимия годишен корпоративен данък  не се вземат под внимание:

1. данъчна печалба, произтичаща от контролирано чуждестранно дружество;

2. частта от превишението на увеличенията над намаленията на счетоводния финансов резултат в резултат на преобразуванията при трансфер на активи/дейност към друга част на предприятието, разположена извън страната, съответстваща на трансферираните активи/дейност, за които ще се внася частта от корпоративния данък, свързан с трансфер на активи към държава – членка на Европейския съюз, или към друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство.

Сумата, върху която се дължи лихва, се определя по следните формули:

1. за месечните авансови вноски:

Сумата, върху която се дължи лихва = Дължимият годишен корпоративен данък – (Общият размер на определените месечни авансови вноски за годината* + 0,25 x Общият размер на определените месечни авансови вноски за годината)

2. за тримесечните авансови вноски:

Сумата, върху която се дължи лихва = 0,75 x Дължимият годишен корпоративен данък – (Общият размер на определените тримесечни авансови вноски за годината* + 0,25 x Общият размер на определените тримесечни авансови вноски за годината)

* Определени авансови вноски са:

1. месечните авансови вноски или тримесечните авансови вноски за първо, второ и трето тримесечие – за авансовите вноски преди подаване на декларацията за промени на авансовите вноски;

2. намалените или увеличени месечни авансови вноски или намалените или увеличени тримесечни авансови вноски за първо, второ и трето тримесечие, определени с декларацията за авансовите вноски след подаване на декларацията за промени.

Лихвата се изчислява от 16 април до 31 декември на съответната година, а за новоучредено дружество в резултат на преобразуване – от датата, следваща датата, на която изтича срокът за извършване на първата тримесечна авансова вноска, до 31 декември на годината на преобразуването.

(виж още статията ПРОСРОЧЕНИ ЗАДЪЛЖЕНИЯ КЪМ НАП)

На данъчно задължените лица, на които се преотстъпва корпоративен данък за текущата година, се преотстъпва и съответната част от определените авансови вноски, пропорционална на размера на преотстъпването.

За годината, в която е получена заповед от Българската агенция за инвестиции, във връзка с държавна помощ за регионално развитие под формата на преотстъпен данък, преотстъпването на съответната част от определените авансови вноски се извършва от месеца/тримесечието, следващо месеца на издаване на заповедта.

ИЗТОЧНИЦИ:

  1. ЗАКОН ЗА КОРПОРАТИВНОТО ПОДОХОДНО ОБЛАГАНЕ
  2. ЗАКОН ЗА ЛИХВИТЕ ВЪРХУ ДАНЪЦИ, ТАКСИ И ДРУГИ ПОДОБНИ ДЪРЖАВНИ ВЗЕМАНИЯ