ПОДАВАНЕ НА ГОДИШНА ДАНЪЧНА ДЕКЛАРАЦИЯ НА ФИЗИЧЕСКИ ЛИЦА
Местните физически лица подават годишната си данъчна декларация в годината, следваща годината на придобиване на дохода.
в срок от 10 януари до 30 април – доходите:
1. придобити през годината, подлежащи на облагане с данък;
2. подлежащи на облагане с патентен данък;
3. от дейност по таксиметров превоз на пътници;
4. придобити през годината от източник в чужбина доходи от:
– дивиденти;
– ликвидационни дялове;
– замяната на акции и дялове в търговски дружества в чужбина за акции и дялове в търговски дружества в чужбина или в местни търговски дружества;
– от допълнително доброволно осигуряване, от доброволно здравно осигуряване и от застраховки „Живот“;
– парични и предметни награди от игри, от състезания и конкурси.
5. от акции и дялови в дружества в чужбина;
6. предоставените/получените парични заеми, както следва:
– непогасената част от предоставените парични заеми през данъчната година, ако размерът им общо надхвърля 10 000 лв.;
– непогасените към края на данъчната година остатъци от предоставени през същата и през предходните пет данъчни години парични заеми, ако размерът на тези остатъци общо надхвърля 40 000 лв.;
– непогасената част от получените парични заеми през данъчната година, ако размерът им общо надхвърля 10 000 лв., с изключение на получените кредити от банки;
– непогасените към края на данъчната година остатъци от получени през същата и през предходните пет данъчни години парични заеми, с изключение на получените кредити, ако размерът на тези остатъци общо надхвърля 40 000 лв.
в срок от 1 март до 30 юни – приходите, разходите и печалбата от:
1. стопанска дейност като търговец, включително едноличен;
2. земеделските стопани.
в срок до 30 септември:
1. се правят промени чрез подаване на нова декларация.
Чуждестранните физически лица подават годишна данъчна декларация за доходите си, в случаи че изберат да преизчислят окончателния данък за всички придобити от тях доходи в България през годината, подлежащи на облагане с данък.
Местните и чуждестранните физически лица, придобили доходи от следните трудови правоотношения, подават годишна данъчна декларация за доходите:
– свързани с наемане на работна сила от чуждестранно лице, когато трудът се полага на територията на страната,
– наемане на работна сила на местно физическо лице от чуждестранно лице, когато трудът се полага извън територията на страната;
– на съдружници и акционери, притежаващи повече от 5 на сто от капитала на дружество, за полагане на личен труд в дружествата, в които те са съдружници или акционери, независимо от основанието за възникването им.
Местните физически лица прилагат към годишната данъчна декларация доказателства за размера на внесените в чужбина данъци и задължителни осигурителни вноски.
За доходи от източник в чужбина, при облагането на които съгласно действаща данъчна спогодба се прилага метод за избягване на двойното данъчно облагане „освобождаване с прогресия“, местните физически лица могат да не представят доказателства за размера на внесения данък.
Годишната данъчна декларация за доходите на малолетните, непълнолетните и поставените под запрещение физически лица се подава от родителите, съответно настойниците или попечителите.
Годишната данъчна декларация за доходите на починали лица може да се подава от наследниците по закон или по завещание, както и от заветниците или от техните законни представители. Подадената в срок декларация от един наследник ползва и другите наследници. Годишната данъчна декларация може да се подаде и след срока, но не по-късно от 6 месеца след откриването на наследството. Доходи, за които наследниците или заветниците са узнали след изтичането на сроковете за подаване на декларацията, се декларират в едномесечен срок от узнаването. В тези случаи дължимият данък се преизчислява. Когато не е подадена декларация, задължението може да бъде установено с акт на длъжностно лице.
Местните физически лица могат да декларират придобитите през годината доходи:
– които са освободени от облагане;
– които са облагаеми;
– полученото имущество по наследство, завет и дарение;
– полученото имущество с възстановено право на собственост по реда на нормативен акт.
Данните за изплатени през годината доходи, предоставени от платеца на дохода, се считат за верни, в случай че лицата не са декларирали друго в годишната данъчна декларация.
Търговците и земеделските стопани подават годишната данъчна декларация само по електронен път и заедно с нея представят и годишен отчет за дейността в НСИ.
Лицата, които подадат годишната данъчна декларация до 31 март на следващата година по електронен път, ползват отстъпка 5 на сто върху данъка за довнасяне, при условие че нямат подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към момента на подаване на декларацията и данъкът за довнасяне е внесен в срок до 31 март. Общият размер на ползваната отстъпка за данъците не може да превишава 500 лв.
Годишната данъчна декларация се подава в териториалната дирекция на Националната агенция за приходите по постоянния адрес на физическото лице, включително на едноличния търговец, на малолетното, непълнолетното или поставеното под запрещение физическо лице, на наследодателя, носител на задължението за данъка.
Когато годишната данъчна декларация на чуждестранно физическо лице се подава чрез пълномощник с постоянен адрес в страната, подаването се извършва в териториалната дирекция на Националната агенция за приходите по постоянния адрес на пълномощника.
Във всички други случаи годишната данъчна декларация се подава в Териториалната дирекция – София, на Националната агенция за приходите.
Образци на декларациите може да намерите в сайта на НАП.
ИЗТОЧНИЦИ:
- ЗАКОН ЗА ДАНЪЦИТЕ ВЪРХУ ДОХОДИТЕ НА ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА
- ЗАКОН ЗА КОРПОРАТИВНОТО ПОДОХОДНО ОБЛАГАНЕ