Category

ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПОТРЕБИТЕЛИ/ПОЛЗВАТЕЛИ НА СУПТО

Софтуер за управление на продажбите в търговския обект (СУПТО) е всеки софтуер или модул от софтуер, независимо от технологиите за реализацията му, използван за обработка на информация за извършване на продажби на стоки и/или услуги в търговски обект, за които е налице задължение за издаване на фискален бон.

Управление на продажби чрез СУПТО е автоматизирана обработка и съхранение на данни, включващи най-малко вид, брой и единична цена на предоставените на клиента стоки/услуги чрез използван от лице софтуер/и за текущо проследяване на процеса по продажба в търговски обект от заявяването от страна на клиентите на доставка на стоки/услуги до предоставянето/заплащането им. Заявяването от страна на клиента се смята за настъпило най-късно в момента, в който лицето поема ангажимент към клиента за предоставяне на стока/услуга, включително мълчаливо или с действия, които несъмнено предполагат неговото намерение, а в случаите, когато се изисква потвърждение от страна на клиента, заявяването се смята за настъпило при получаване на потвърждението. Не се смятат за текущо проследяване на процеса по продажби съхранението и обработката на данни с цел единствено: последващото издаване на данъчни документи при получаване на плащане или предоставяне на стоки/услуги; съставянето на счетоводни регистри; съставянето на документи за проследяване физическото движение на стоки/услуги.

Лицата, избрали да ползват в търговски обект софтуер, подават информация в НАП в срок до 7 дни от инсталирането на софтуер за управление на продажбите в търговския обект. При промяна на подадените данни лицата подават информация за това отново в 7-дневен срок.

ИЗКЛЮЧЕНИЕ: Лицата, които са избрали да използват СУПТО, нямат задължение да подават информация за използвания софтуер в търговския/ите си обект/и, когато софтуера за управление на продажби е само на стоки или услуги, заплащани напълно или частично от Министерството на здравеопазването или от Националната здравноосигурителна каса съгласно националните рамкови договори за медицински дейности и за дентални дейности или индивидуалния договор за заплащане на лекарствени продукти в хуманната медицина, на медицински изделия и на диетични храни за специални медицински цели, или заплащани чрез предоставените субсидии и финансирания.

В търговски обект, в който задълженото лице е избрало да използва софтуер, включен в публичния електронен списък на СУПТО, софтуерът задължително управлява всички работещи фискални устройства в този обект. Фискалните устройства могат да се използват само като фискален принтер и не се допуска преминаването им в друг режим на работа.

ИЗКЛЮЧЕНИЕ от изискването се прави за т.нар „медицински софтуери“  и софтуерите за големи и средни предприятия с до 5 % кешови плащания, както и в случаите на тестване.

Допуска се в търговски обекти, в които се използва СУПТО, да се тестват нови версии на софтуера при спазване на определени условия: уведомяване на НАП, тестване в обособени работни места, забрана за отпечатване на документи за продажба.

Лице, което е избрало да използва за управлението на продажбите в търговски обект софтуер, включен в публичния електронен списък на СУПТО, е длъжно да ползва в търговския обект само този софтуер.

Подава се информация за всеки търговски обект поотделно, а именно:

1. наименование и адрес на обекта;

2. наименование и версия на софтуера;

3. лице, от което е закупен софтуерът;

4. начална дата на използване на софтуера;

5. свързани към софтуера фискални устройства;

6. местоположение на базата данни и други.

Информацията се подава по електронен път с квалифициран електронен подпис чрез електронна услуга с наименование „Информация, подавана от лицата по чл. 118, ал. 18 от ЗДДС, избрали да ползват в търговски обект софтуер, включен в списъка по чл. 118, ал. 16 от ЗДДС“  в Портала за е-услуги на НАП

 Изборът за използване на СУПТО в търговски обект се счита за направен от деня, следващ деня на подаване на информацията.

1. Принудителната административна мярка – запечатване на обект за срок до 30 дни, не се прилага на лице, което за първи път не издаде съответен документ за продажба (фискален бон), при условие че за управление на продажбите е избрало и използва само софтуер.

2. ДДС се възстановява в 30-дневен срок от подаване на справка-декларацията по ЗДДС, когато  лицето е избрало да ползва за управление на продажбите в търговски обект софтуер.

3. Годишната данъчна амортизационна норма е до 100 % за следните активи:

А) софтуер или право на ползване на софтуер;

Б) компютри, периферни устройства за тях или мобилни телефони, на които е инсталиран софтуер.

Лицата, избрали да преустановят използването на софтуер, включен в публичния електронен списък на СУПТО, подават информация, като посочват „дата на преустановяване използването на СУПТО“ в търговския обект.  С подаването на информацията се счита, че лицето прави отказ от използването на софтуера. Отказът се счита за направен от деня, следващ деня на подаване на информацията към НАП.

ИЗТОЧНИЦИ:

  1. https://nra.bg/