ТУРИСТИЧЕСКИ ДАНЪК
С туристически данък се облагат нощувките. Данъчно задължени лица са лицата, предлагащи нощувки. Лицата внасят данъка в приход на бюджета на общината по местонахождение на местата за настаняване и подават декларация по образец до 31 януари на всяка година за облагане с туристически данък за предходната календарна година (за патентна дейност).
Данъкът задължително се посочва отделно в документа, издаден от данъчно задълженото лице към лицето, ползващо нощувка.
Общинският съвет определя с наредбата размера на данъка за всяка нощувка съобразно населените места в общината и категорията или регистрацията на местата за настаняване.
Размерът на дължимия данък за календарния месец се определя от служител на общинската администрация въз основа на данни от Единната система за туристическа информация, поддържана от Министерството на туризма, като броят на предоставените нощувки за месеца се умножи по размера на данъка.
Дължимият данък се внася от данъчно задължените лица до 15-о число на месеца, следващ месеца, през който са предоставени нощувките.
Когато сборът на данъка за календарната година е по-малък от 30 на сто от данъка, определен при пълен капацитет за средството за подслон или мястото за настаняване, разликата се внася от данъчно задълженото лице в приход на бюджета на общината по местонахождение на средството за подслон или мястото за настаняване до 1 март на следващата календарна година, независимо дали обектът се използва. Разликата се определя по следната формула:
Разликата за внасяне = (размерът на данъка * пълният капацитет на броя на леглата в средството за подслон или мястото за настаняване за календарната година * брой дни в годината * 30 / 100) – сборът на дължимия данък за календарната година.
Министърът на туризма непосредствено след изтичане на календарния месец, както и след изтичане на текущата година, предоставя на общините необходимите данни от Единната система за туристическа информация. Данните се предоставят от Министерството на финансите на общините в срок до три дни след получаването им от Министерството на туризма:
1. чрез изградена и функционираща автоматизирана връзка между системата за обмен на информация, поддържана от Министерството на финансите в изпълнение на чл. 5а, и софтуерния продукт за администриране на местните данъци и такси на съответната община, или
2. чрез предоставен оторизиран достъп на съответната община до получената информация от Единната система за туристическа информация.
Приходите от туристическия данък се разходват за следните мероприятия:
1. изграждане и поддържане на инфраструктурата, обслужваща туризма на територията на общината, включително местните пътища до туристически обекти;
2. изграждане и функциониране на общински туристически информационни центрове и организация на информационното обслужване на туристите;
3. изграждане и поддържане на туристически обекти, които са общинска собственост или за които правото за ползване и управление е предоставено на общината;
4. организиране на събития и мероприятия с местно и национално значение, които допринасят за развитието на туризма;
5. провеждане на проучвания, анализи и прогнози за развитието на туризма в общината;
6. реклама на туристическия продукт на общината, включително участие на туристически борси и изложения;
7. взаимодействие и членство на общината в туристически сдружения и в съответната организация за управление на туристическия район;
8. подобряване качеството на услугите, предлагани в общинските туристически обекти;
9. благоустрояване, изграждане и поддържане на инфраструктурата – общинска собственост, в националните курорти, когато на територията на общината има такива.
ИЗТОЧНИЦИ:
1. ЗАКОН ЗА МЕСТНИТЕ ДАНЪЦИ И ТАКСИ
2. ЗАКОН ЗА ТУРИЗМА