slip up 709045 1280

ДОХОДИ ОТ ДОБРОВОЛНО ОСИГУРЯВАНЕ И ЗАСТРАХОВАНЕ

Ако са ползвани данъчни облекчения за допълнително доброволно осигуряване, доброволно здравно осигуряване и застраховки „Живот“, се дължи окончателен данък върху сумата, за която е ползвано облекчение.

(виж още: ДАНЪЧНО ОБЛЕКЧЕНИЕ ЗА ЛИЧНИ ВНОСКИ ЗА ДОБРОВОЛНО ОСИГУРЯВАНЕ И ЗАСТРАХОВАНЕ)

ДОПЪЛНИТЕЛНО ДОБРОВОЛНО ОСИГУРЯВАНЕ

Дължи се окончателен данък, при:

1. получаване на внесените суми преди да се придобие право на допълнителна пенсия;

2. прехвърляне на суми от индивидуалната партида на лицето по партида на трето лице.

ДОБРОВОЛНО ЗДРАВНО ОСИГУРЯВАНЕ

Дължи се окончателен данък, при:

1. получаване на обратно внесените суми, с изключение на случаите на възстановяване на разходи за здравно обслужване и предоставяне на здравни услуги и стоки на осигуреното лице при настъпване на предвидените в здравноосигурителните договори случаи.

ЗАСТРАХОВКА „ЖИВОТ“

Дължи се окончателен данък, при:

1. получаване на обратно внесените суми за застраховката;

2. ползване на сумите от застрахователен договор за да се погаси заем, който е обезпечен със застраховката;

3. изменение на застрахователния договор, за който е ползвано облекчение, в договор, за който не може да се ползва съответното облекчение.

1. сумите, за които не е ползвано данъчно облекчение;

2. направените чрез работодателя социални разходи до 60 лева месечно за всяко осигурено лице за вноски/премии за допълнително доброволно осигуряване, доброволно здравно осигуряване и застраховка “Живот“, отчетени от предприятията и търговските представителства, независимо дали извършват търговска дейност;

3. доходите от допълнително доброволно осигуряване, получени след придобиване право на допълнителна пенсия;

4. доходите от инвестиции на техническите резерви, получени по застрахователни договори;

5. доходите от инвестиции на активите на фондовете за допълнително пенсионно осигуряване, разпределени по индивидуалните партиди на осигурените лица.

А) 10 %.

Б) 7 % за доходи от застраховка „Живот“, договорът, за която е 15 или повече години.

Изплатените през годината доходи и удържания през годината данък се определят, удържат и декларират от платеца на дохода – застрахователното/осигурителното дружество, в срок до 28 февруари на следващата година.

Физическото лице, като получател на дохода, има задължението за данъка, но няма задължение за декларирането му пред НАП.

Срокът за внасяне на данъка е краят на месеца, следващ тримесечието, през което е изплатен доходът.

При изплащане на дохода застрахователното/осигурителното дружество иска предоставяне на писмена декларация, в която се декларирате дали и какви данъчни облекчения са ползвани. Въз основа на тази декларация дружеството установява облагаемите и необлагаемите доходи и данъкът, който трябва да се плати от името на физическото лице.

Когато са изплатени доходи от доброволно осигуряване и застраховане от източник в чужбина и физическо лице получател на дохода е местно, задължението за деклариране и внасяне на данъка е негово, като получател на дохода. Срокът за подаване на декларацията и плащане на данъка е до 30 април на следващата година.

Ако физическо лице декларира неверни данни, които водят до по-нисък данък или до неплащане на данък, наказанието му е глоба до 1000 лева, ако не подлежите на по-тежко наказание. При повторно нарушение глобата е до 2000 лева.

Ако застрахователните и осигурителни дружества, като платци на дохода не подадат декларация за изплатения доход и дължимия данък в установените срокове, наказанието е глоба до 500 лева, ако не подлежат на по-тежко наказание. При повторно нарушение глобата е до 1000 лева. Ако не удържат или не внесат в срок данък, се наказват с глоба или имуществена санкция в размер до 1000 лева, ако не подлежат на по-тежко наказание. При повторно нарушение глобата е до 2000 лева. Ако не представят или представят несвоевременно справка за изплатените през годината доходи и за удържания през годината данък както и ако посочват неверни или непълни данни, се наказват с глоба или имуществена санкция в размер до 250 лева, ако не подлежат на по-тежко наказание. При повторно нарушение глобата е до 500 лева. Глобата или имуществената санкция се налага поотделно за всяко физическо лице, за което е извършено нарушение.

ИЗТОЧНИЦИ:

  1. https://nra.bg/
  2. ЗАКОН ЗА ДАНЪЦИТЕ ВЪРХУ ДОХОДИТЕ НА ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА